W salonie przyda się nie tylko lampa wisząca

W każdym pomieszczeniu potrzebne jest oświetlenie, ale skupianie się tylko na tym jednym, centralnym, nie będzie optymalnym rozwiązaniem. Najlepsze efekty zapewni kilka źródeł światła, co najmniej dwa. Mile widziane będą między innymi lampy podłogowe.

Jakie wybrać lampy do salonu stojące?

Lampy stojące dostępne są różnych wersjach, dzięki czemu można z łatwością dopasować je do swoich potrzeb, preferencji i aranżacji wnętrza. Jest kilka kwestii, na które powinno się zwracać szczególną uwagę przy wyborze tego źródła światła. Jedną z nich będzie nóżka lampy. Chodzi tutaj o to, z jakich materiałów została ona wykonana. Standardowe modele mają aluminiowe nóżki i są wyposażone w elastyczną końcówkę, dzięki czemu można dowolnie zmieniać ułożenie lampy. Pojedyncza metalowa nóżka to nie jedyne rozwiązanie, dużą popularnością cieszą się modele z większą ich ilością. Kilka dodatkowych nóżek przekłada się na lepszą stabilność lampy, staje się ona też bardziej nowoczesna i stylowa.

lampy do salonu stojące

Świetnie sprawdzają się lampy z nóżkami drewnianymi, które mogą mieć różne kolory. Ten naturalny surowiec jest ponadczasowy, uniwersalny, odnajdzie się w każdej aranżacji wnętrza. Bardzo ważny przy wyborze lampy do salonu będzie rodzaj klosza, który może być prosty lub bardziej dekoracyjny, nawet bogato zdobiony. Wszystko zależy od wystroju pomieszczenia. Inne lampy sprawdzą się do wnętrza urządzonego w stylu nowoczesnym, klasycznym, loftowym, skandynawskim, romantycznym, japońskim, glamour czy vintage. Zasada jest taka, aby wybrana lampa podłogowa tworzyła spójną całość aranżacyjną z pozostałymi elementami wyposażenia.

Standardowe lampy stojące mają klosz w postaci abażura materiałowego. Wybór jest spory i dotyczy zarówno kolorystyki, jak i wzornictwa. Można też wybrać klosz o bardziej finezyjnym kształcie, mający designerską formę. Elegancję wprowadzi przykładowo lampa podłogowa z abażurem wzbogaconym o mieniące się kryształki. Bardzo ciekawie prezentuje się lampa z kilkoma mniejszymi kloszami, przez co przypomina w pewnym stopniu rozgałęzione drzewo. Istotna przy wyborze abażura jest przepuszczalność światła. Jeśli ma być ono mleczne i rozproszone, należy wybrać taki wykonany z jasnych, transparentnych materiałów. Przy przezroczystym kloszu można pokusić się o użycie lampy jako głównego oświetlenia, wystarczy skierować go w kierunku sufitu. Obecnie bezproblemowo można znaleźć bardziej funkcjonalne lampy stojące – z miejscem na gazety, regulowanym ramieniem, możliwością zmieniania poziomów natężenia światła itd.

Comments are closed.