Szezlong – mebel do wypoczynku

Kanapa, otomana, sofa, szezlong to meble przeznaczone do salonu lub jako dodatek do sypialnianego łóżka. Większość osób ma problem z rozróżnieniem różnych wariantów tego mebla, który łączy w sobie kilka funkcji: można na nim siedzieć, leżeć a nawet spać. Tymczasem różnią się one swoją historią,  wyglądem i funkcjonalnością. 

Szezlong, kanapa i sofa pasują do każdego stylu

Kanapa jest meblem o konstrukcji szkieletowej, podobnie zresztą jak szezlong. To rodzaj poszerzonego fotela, na którym może usiąść więcej niż jedna osoba. Kanapa jest wyściełana i posiada oparcie z poręczami. Jej nazwa to połączenie dwóch słów, określających łoże z moskitierą. Pierwowzorem kanapy była skrzynia ( posagowa) stawiana w pomieszczeniu mieszkalnym, na którą rzucało się kilka poduszek. Do szerokiego stosowania weszła w XVII w. a w kolejnym powstawały liczne jej warianty, różniące się rozwiązaniami oparcia oraz poręczy. 

Sofa a kanapa, podstawowa różnica

szezlong

Kanapa przechodziła wiele przeobrażeń, najbardziej radykalną było wynalezienie konstrukcji stelaża, które pozwoliło na rozłożenie jej całkowicie na płasko. W ten sposób kanapa stała się optymalnym meblem służącym do siedzenia, ale i do spania. Tym samym trafiła ona do większości polskich małych mieszkań. Kanapa cały czas jest znacznie popularniejsza niż łóżko, właśnie dzięki swojej podwójnej funkcyjności. 

W XVII w. pojawiła się sofa/otomana, którą sprowadziła do Europy moda na wszystko co orientalne. Wyściełana poduszkami, bocznymi wałkami zamiast poręczy, z miękkim oparciem, często obszyta wspaniałymi orientalnymi tkaninami, stanowiła idealne miejsce do wygodnego siedzenia i prowadzenia miłej konwersacji. Współcześnie stosowano wyraźny podział na kanapę i sofę, podział ten jednak ostatnio znowu się zaciera. Różnica pomiędzy tymi meblami polegała na tym, że kanapa miała funkcję spania a sofa nie. 

Szezlong to więcej niż fotel i mniej niż kanapa

Szezlong to rodzaj jednoosobowej kanapy, ale o kształcie wydłużonego fotela. Wyróżnia się charakterystycznym wezgłowiem, który umożliwia przyjęcie wygodnej pozycji półleżącej. Miękkie siedzisko o przedłużonym kształcie i oparciu gwarantuje optymalną pozycję np. do czytania czy leniwej konwersacji. Rozkwit popularności mebla rozpoczyna się w XVIII i XIXw. gdy w Europie panuje styl rokoko. Szezlong posiadał zawsze piękną, błyszczącą, wzorzystą i pikowaną tapicerkę, charakteryzował się również ozdobnymi nóżkami. 

Szezlong znajduje miejsce i dzisiaj we współczesnych mieszkaniach, chociaż nie przyjmuje już tak ozdobnej formy. Sprawdza się w sypialni czy damskim gabinecie, rzadziej w ogólnorodzinnym salonie. 

Comments are closed.