Sposób na nadanie starym meblom nowego charakteru

Nie każdy z nas może pochwalić się w kuchni meblami z litego drewna, dużo częściej są one z okleiny, co również ma wiele zalet. Wraz z upływem czasu wszystko zaczyna się zużywać i tracić swoje pierwotne piękno, co dotyczy także mebli. Na ich powierzchni zaczynają pojawić się zarysowania, do tego dochodzi jeszcze blaknięcie koloru itd. Z całą pewnością nie wygląda to estetycznie, ale można temu zaradzić. Pora zastanowić się nad tym, jak odnowić stare meble kuchenne z okleiny. Okazuje się, że można to zrobić bez konieczności nadwyrężania budżetu, wystarczy pomalować meble na preferowany kolor odpowiednią farbą.

Jak odnowić meble kuchenne z okleiną i nadać im nowego charakteru?

Im meble z okleiny są dłużej i intensywniej użytkowane, tym szybciej tracą swój pierwotny blask, czyli walory estetyczne. Nie trzeba jednak od razu inwestować w nowe, bo dużo tańszym rozwiązaniem okazuje się być renowacja tego, co mamy. Meble z okleiny można pomalować, co jest sposobem nie tylko na odświeżenie ich wyglądu, ale też na zmienienie dotychczasowej aranżacji wnętrza. Do wyboru mamy farby w tak wielu kolorach, że każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego i dopasuje do wystroju.

• Farby akrylowe do drewna i metalu,
• Farby ftalowe,
• Specjalne farby renowacyjne do mebli.

W przypadku odnawiania mebli, które nie są aż tak często użytkowane, można zastosować do ich odświeżenia farby akrylowe do drewna i metalu. Na korzyść tego preparatu przemawia to, że powstaje na bazie wody, nie wydziela nieprzyjemnej woni i jest nieszkodliwy dla naszego zdrowia. Można też liczyć na dobre krycie, satysfakcjonującą trwałość i szybki czas schnięcia. Do mocno eksploatowanych powierzchni zaleca się użyć farb olejnych, które dłużej schną i wydzielają nieprzyjemny zapach przez nawet kilak tygodni. Niezależnie od tego, na który rodzaj farby się zdecydujemy, zaleca się w pierwszej kolejności pokryć powierzchnię mebla warstwą podkładu, co przełoży się na większą trwałość farby i jej przyczepność. Ten krok może zostać pominięty w przypadku specjalnej farby renowacyjnej do mebli, nie trzeba wtedy nawet usuwać starej powłoki. Zobacz również artykuł o meblach tekturowych.

Malowanie strych mebli kuchennych z okleiny w praktyce

Pierwszym krokiem jest rozkręcenie mebli i zabezpieczenie ich powierzchni taśmą. Potem można przejść do odpowiedniego jej przygotowania do malowania – dokładne wyszorowanie mebla, delikatne zeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym, odtłuszczenie benzyną ekstrakcyjną lub rozcieńczalnikiem. Tak przygotowany mebel jest już gotowy do nałożenia na jego powierzchnię farby – bardzo cienkiej warstwy. Zaleca się położyć od trzech do nawet sześciu warstw farby, z zachowaniem co najmniej kilkugodzinnej przerwy między każdym malowaniem.

Comments are closed.