Okrągły stół do jadalni — czy to dobry wybór?

Okrągły stół od dawna jest symbolem porozumienia i braterstwa. Ma to związek z legendą o królu Arturze i jego rycerzach, którzy omawiali ważne sprawy właśnie przy takim stole. Dzięki temu każdy, kto przy nim siedział, czuł się równy wobec innych. I chociaż legenda jest już bardzo stara, to jednak wciąż coś po niej pozostaje. Obecnie stół o krągłym kształcie jest ceniony z tych samych względów. Oczywiście nie są to jedyne jego zalety. Zatem czy będzie to dobry wybór do jadalni? O czym warto pamiętać przed zakupem?

Zalety okrągłego stołu w jadalni

Okrągły stół posiada wiele zalet i często wybierany jest zamiast stołu prostokątnego. Jednym z jego atutów jest to, że wszystkie zasiadające przy nim osoby zwrócone są twarzami do siebie. Po pierwsze tworzy to wyjątkową atmosferę i ułatwia porozumiewanie, a po drugie gospodarz nie musi martwić się o hierarchie i o to, kto powinien siedzieć na zaszczytnym miejscu. Kolejną zaletą jest to, że taki kształt pozwala na ustawienie dowolnej liczby krzeseł. W przypadku prostokątnego stołu krzesła muszą być ustawione symetrycznie, aby wszystko dobrze się prezentowało. Przy okrągłym stole można ustawić nawet nieparzystą liczbę siedzisk. Warto też wspomnieć, że stół bez kantów jest znacznie bezpieczniejszy dla dzieci. Ryzyko bolesnego wypadku jest dużo mniejsze. 

Kiedy sprawdzi się okrągły stół? 

Okrągły stół będzie doskonałym rozwiązaniem do wnętrz o nietypowych kształtach i małej powierzchni. Nie zajmuje on duża miejsca, nadaje wnętrzu lekkości, a do tego można przy nim ustawić dużą liczbę krzeseł. Porównując stół okrągły i prostokątny o tej samej powierzchni, zdecydowanie więcej gości zmieści się przy tym pierwszym. Ze względu na bezpieczeństwo, jest to także dobra opcja dla rodzin z małymi dziećmi. 

okrągły stół

Jak wybrać odpowiedni stół? 

Wybierając okrągły stół, trzeba zwrócić uwagę między innymi na jego średnice, która będzie oczywiście decydowała o wielkości mebla. Przede wszystkim trzeba pomyśleć, czy będzie to stół jedynie do spożywania posiłków z rodziną, czy może do przyjmowania dużej liczby gości. W tym drugim przypadku trzeba oczywiście rozważyć kupno większego stołu. Kolejnym ważnym aspektem jest jego wygląd. Oczywiście warto bazować na własnych preferencjach, jednak najlepiej dobrać mebel, który będzie dobrze komponował się z pozostałymi elementami wnętrza. Dzięki temu okrągły stół posłuży nie tylko jak praktyczny mebel, ale również jako dopełnienie stylizacji. 

Comments are closed.