Meble drewniane wymagają impregnacji

W ogrodach często można spotkać meble wykonane z drewna – są cenione przede wszystkim za uniwersalność, ponadczasowość, estetykę. W przypadku mebli ogrodowych drewnianych można mówić o trwałości, jeżeli zostaną one dobrze zabezpieczone przed działaniem niesprzyjających warunków atmosferycznych. Woda, promieniowanie słoneczne, zabrudzenia – wszystko to ma negatywny wpływ na drewno, które nie zostało pokryte żadną warstwą ochronną. Jeżeli meble mają być długoterminową inwestycją, pięknie zdobić ogród, trzeba pamiętać o ich regularnej impregnacji.

Jak zabezpieczyć meble ogrodowe drewniane?

Jeśli drewniane meble ogrodowe mają posłużyć użytkownikowi przez długi czas, nie tracąc swoich pierwotnych walorów użytkowych i estetycznych, to należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie. W przeciwnym razie drewno będzie narażone na działanie szeregu niekorzystnych czynników zewnętrznych, przede wszystkim na opady atmosferyczne i promieniowanie słoneczne. W zależności od zastosowanego gatunku drewna, meble będą posiadały inne właściwości. Niezwykle odporne na warunki pogodowe, grzyby i bakterie są meble wykonane z drewna egzotycznego, czyli przykładowo z iroko, bambusa czy teaku. Niestety ich zakup wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Zdecydowanie tańsze są produkty wykonane z rodzimych gatunków drzew typu dąb, buk, modrzew, sosna, świerk. Ich powierzchnia musi jednak zostać odpowiednio zabezpieczona za pomocą impregnatu, lekierobejcy czy oleju.

drewniane meble ogrodowe

Do zabezpieczenia drewnianych mebli ogrodowych najczęściej sięga się po impregnaty powierzchniowe, ale w przypadku surowego drewna zaleca się w pierwszej kolejności użyć środka ochronno-gruntującego. W ten sposób będzie on chroniony przed rozwojem patogenów i wilgocią, dobrze przygotowany do dalszych zabiegów. Impregnaty mają za zadanie nie tylko zabezpieczyć powierzchnię drewna przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, ale też dodają kolorowi głębi i podnoszą walory estetyczne mebli. Można zdecydować się na pomalowanie ich powierzchni impregnatem powłokotwórczym w dowolnym kolorze. Ciekawą opcją jest też pokost, czyli całkowicie naturalny sposób na zabarwienie mebli ogrodowych drewnianych. Jest on ekologiczny, powstaje z oleju lnianego, chroni drewno przed wilgocią i czynnikami atmosferycznymi. Bardzo ważną kwestą w przypadku każdego środka typu impregnat, lakierobejca czy olej jest to, aby zawsze stosować się do zaleceń producenta i postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania.

Comments are closed.