Jak dobrać krzesła do jadalni?

Jadalnia zwykle bywa kluczowym pomieszczeniem w domu lub w mieszkaniu. To właśnie tam gromadzi się rodzina i znajomi celebrując wspólnie posiłek. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie umeblowanie tego pomieszczenia. Największą uwagę powinny zwracać krzesła do jadalni, gdyż muszą być one odpowiednio dopasowane, by każdy z gości mógł cieszyć się posiłkiem w komfortowych warunkach. Zatem jak należy dobrać krzesła do jadalni?

Dopasuj krzesła do stołu

Krzesła do jadalni muszą przede wszystkim pasować do stołu, nie tylko pod względem stylistycznym, ale także praktycznym. W pierwszej kolejności należy zmierzyć odległość pomiędzy nogami stołu, która będzie różnić się od całkowitej długości blatu. 

Krzesła do jadalni nie mogą być ustawione „na styk„, gdyż nie zapewni to gościom odpowiedniego komfortu. Należy zostawić około 30 centymetrów więcej miejsca, niż wynosi szerokość dwóch krzeseł. Pamiętaj, że każda osoba przy stole potrzebuje około 60 centymetrów blatu. Kolejno należy dopasować wysokość krzeseł.

Pamiętaj że:

  • odległość siedziska od blatu powinna mieć około 30 centymetrów
  • odległość siedziska od podłogi około 45 centymetrów.

Zwróć uwagę na aspekty estetyczne

Wybierając krzesła do jadalni zwróć uwagę na to, by razem ze stołem prezentowały harmonijny i spójny styl. Możesz szukać pewnych korelacji pomiędzy stylami i połączyć loftowy stół i krzesła do jadalni w stylu industrialnym. Zwróć uwagę czy wykończenia mebli lub inne elementy ozdobne dobrze ze sobą współgrają. Podobieństwo powinno przejawiać się nie tylko w kształcie, ale także w cechach charakterystycznych. Kolejno dobierz krzesła do jadalni tak, by miały kolor zbliżony do blatu stołu. Jeśli wybraliście model z tapicerką, dopasujcie jej kolor do innych barw, które dominują w jadalni.

Pamiętaj, że nie warto mieszać ze sobą różnorodnych krzeseł do jadalni. Jeśli postawiłeś na te w wersji minimalistycznej, nie dokupuj kolejnego krzesła utrzymanego w stylu klasycznym. Wprowadzi to zbyt dużo chaosu do wnętrza. Zwróć także uwagę na ciężar wizualny mebla. Jeśli twoja jadalnia jest już wyposażona w elementy „cięższe” pod względem wizualnym, zadbaj o to, by krzesła sprawiały wrażenie lekkich.

Weź pod uwagę smukłość nóg, kształt i konstrukcję krzeseł do jadalni. Jeśli postawiłeś na odrobinę stylu eklektycznego, który jest obecnie bardzo popularny, dobierając różnorodne krzesła do jadalni, pamiętaj by miały one zbliżoną do siebie formę.

Comments are closed.