Efektownie i ekologicznie – meble z tektury

Ekologia, przy coraz widoczniejszych zmianach, jakie zachodzą na Ziemi, staje się coraz popularniejszym tematem. Wiele osób stara się nie tylko segregować śmieci, ale również wprowadzić ideologię zero waste i ograniczyć zużycie wielu materiałów. Wśród najnowszych rozwiązań znajdują się właśnie meble z tektury. Czym się wyróżniają na tle innych opcji dostępnych na rynku?

Materiał na pudełka? Nie tylko!

Przez wiele lat, od momentu wynalezienia tektury, znajdowała ona zastosowanie tylko i wyłącznie jako surowiec na opakowania kartonowe. Wykorzystywane były one w większości przypadków po prostu do pakowania różnego rodzaju towarów. Wreszcie – zaczęto ich używać do tworzenia naprawdę świetnie prezentujących się, a przy tym niezwykle wytrzymałych mebli.

Niewątpliwą zaletą tego typu elementów wyposażenia domu jest również ich niewielki ciężar. Dzięki niedużej masie, meble z kartonu nie są trudne w ich przestawianiu – co sprawia że dokonanie zmian we wnętrzu nie stanowi większego problemu.

Jakie elementy wyposażenia można stworzyć z użyciem kartonu?

W związku z tym, że tekturę bardzo łatwo naciąć, tak naprawdę można z niej wykonać wszystko. Producenci wykorzystują w pełni jej właściwości tworząc nie tylko stoliki, stoły, komody czy szafki, ale nawet krzesła. Co więcej – są one na tyle wytrzymałe, że mogą być stosowane nie tylko w prywatnych domach, ale również miejscach publicznych, jak hotele. W tych drugich przewija się w ciągu miesiąca naprawdę wiele osób – a mimo to, meble nie tracą swoich właściwości.

Wyjściowym kolorem, jaki mają wszystkie meble kartonowe, jest brąz, charakterystyczny dla znanych powszechnie pudełek. Jednak istnieje możliwość ich zadrukowania, a co za tym idzie – wykorzystania zupełnie innej barwy podczas tworzenia całości, a nawet – nadania stworzenia mebli w wybrany wzór. Dzięki temu, producenci mebli kartonowych tworzą naprawdę niepowtarzalne egzemplarze, które mogą ozdobić wiele różnych pomieszczeń.

Mniej lub bardziej klasyczne rozwiązania

Podobnie jak w przypadku mebli z drewna czy sklejki – również tworząc meble z tektury można postawić na znane i sprawdzone rozwiązania lub stworzyć coś nietypowego. Wielu producentów decyduje się na projektowanie bardzo niezwykłych mebli stworzonych na bazie kartonu, a niektórzy – tworzą nawet takie mebelki dziecięce jak krzesełka do karmienia.

Niewątpliwą zaletą mebli z kartonu jest ich wymiar ekologiczny. W przeciwieństwie do płyt laminowanych, tektura wykorzystywana do tworzenia mebli nie jest poddawana intensywnej obróbce, dzięki czemu jest bardziej przyjazna dla środowiska. Dodatkowo, meble wykonane z takiego materiału, szybciej się rozkładają.

Comments are closed.